PLAN DELA SKUPINE ZA KOGNITIVNO NEVROZNANOST

Kognitivna nevroznanost proucuje mozgane kot informacijski sistem. Motnje v tem sistemu, ki se manifestirajo, ki se manifestirajo pri nevroloških in psihiatricnih boleznih, so pomemben predmet raziskovanja preko katerega prepoznavamo strukturo informacijskih procesov pri cloveku.

V svetu se je v zadnjih desetletjih razvila nevropsihologija, ki proucuje psihološke posledice mozganskih okvar pri razlicnih boleznih in poškodbah. Kognitivna nevropsihologija oziroma kognitivna nevrologija skuša razlagati te deficite v okvirih hipoteticnih informacijskih modelov.

V Sloveniji se je v 80. letih razvijala nevropsihologija, tako, da sedaj razpolagamo z vecino v svetu uveljavljenih nevropsiholoških testov in postopkov (Pediatricna klinika, Psihiatricna klinika, Inštitut RS za rehabilitacijo, Nevrološka klinika).

Raziskovalna skupina Psihiatricne klinike preucuje specificnosti kognitivnega procesa pri shizofreniji. Pri tem uporablja Norman-Shallicev in Frithov model kognitivne aktivnosti. Predikcije, ki jih modela omogocata, preverja s pomocjo testnih psiholoških postopkov in nevrofizioloških meritev. Na tem podrocju je bila opravljena disertacija in magisterij.

Raziskovalna skupina Inštituta za klinicno nevrofiziologijo preucuje podrocje kognitivne nevrofiziologije, kognitivne evocirane potenciale (CNV, P300) za uporabo v klinicni medicini (objektivne meritve slušnega praga, stopnje mentalne prizadetosti). Na tem podrocju sta bili opravljeni dve magisterski deli in disertacija.

Ministrstvo za znanost in tehnologijo podpira raziskovalni projekt: Narava motenj voljne dejavnosti pri shizofreniji - nevropsihološka študija.

Tudi v prihodnje bo predstavljalo podrocje proučevanja kognitivne procese pri nevroloških in psihiatricnih boleznih v okviru aktualnih teorij. Tezimo k povezovanju med posameznimi raziskovalnimi skupinami zaradi izmenjave metod in opreme. Na Inštitutu za klinicno nevrofiziologijo imajo aparat za merjenje evociranih potencialov in pripravijo potrebne eksperimentalne postopke. V psihiatricni kliniki imamo lestvice za ocenjevanje manifestne simptomatike in razne eksperimentalne testne postopke (CPT in druge). Na Inštitutu za patološko fiziologijo obvladujejo stereotakticne postopke za injiciranje nevrotoksinov, molekularno biološke tehnike, receptorsko avtoradiografijo, encimske metode, kvantitativne analize slik in vedenjske analize ucinkov psihotropnih snovi.

Potrebovali bi dodatno opremo za laboratorij za snemanje evociranih potencialov pri kognitivnih nalogah.

Društvo psihologov Slovenije v sodelovanju s clani Raziskovalne skupine za kognitivno nevropsihologijo Psihiatricne klinike pripravljajo seminar: Kognitivna psihologija - perspektive in moznosti. Inštitut za klinicno nevrofiziologijo v sodelovanju s Psihiatricno kliniko pripravlja srecanje: The 13th Dr. Janez Faganel Memorial Meeting on Cognitive Neuroscience.